Augusti – Stabil utveckling
Redan i juli rapporterade vi om att aktiemarknaden verkar fokusera mindre på oron i Mellanöstern men under större delen av augusti har vi dessutom fått se en nedtrappning där attackerna i princip har upphört från båda sidor fram till månadens sista dag. Aktiemarknaden har i stället fokuserat på god vinsttillväxt hos bolagen och Nvidia, som är viktig för riskaptiten, lyckades infria högt ställda förväntningar.
Världsindex stängde månaden upp med 2,60% i lokal valuta men +3,0% i SEK. Skillnaderna förklaras av en något svagare SEK som motsvarar mellanskillnaden på 0,4%. Rörelserna i Europa har varit i paritet, exempelvis OMX-index i Sverige var upp 1,98%. Även amerikanska index har utvecklats likartat och S&P 500 avslutade augusti upp med 2,68% i lokal valuta.
Marknaden
Efter flera veckors lugn trappades konflikten mellan USA och Iran åter upp under månadens sista helg, efter amerikanska attacker mot iranska mål och efterföljande iranska svar. USA hävdade att man har sett tecken på att Iran förberedde ny minering av Hormuz. Händelserna ökar åter risken för störningar kring sundet och förnyade pressen uppåt på oljepriset.
Många investerare väntade med spänning på Nvidias rapport som åter var stark och infriade de högt ställda förväntningarna. Omsättningen steg till 96,2 miljarder dollar, mer än en fördubbling från året innan, medan Data Center-intäkterna ökade 117 procent till 89 miljarder. Efterföljaren till Blackwell, Vera Rubin, gick samtidigt in i full produktion och väntas redan under nästa kvartal stå för omkring 20 procent av Data Center-intäkterna, vilket minskar risken för ett tillväxtglapp mellan chipgenerationerna. Nvidia guidade dessutom för 108 miljarder dollar i omsättning nästa kvartal, vilket gav ytterligare stöd åt riskviljan. Jensen Huang konstaterade också, något skämtsamt, att investerare borde titta på producenter av förnybar energi – AI-datacenter kommer att kräva enorma mängder el framöver.
Vi kan summera Q2-rapporterna både i Sverige och USA som bra och vi tror att de aggregerat fina resultaten bidrog till investerarnas riskvilja under augusti. I USA steg vinsterna för S&P 500-bolagen med omkring 50% jämfört med året innan. Samtidigt sjönk indexets framåtblickande P/E-tal till knappt 20, jämfört med drygt 22 för ett år sedan. Värderingen är därmed fortfarande hög historiskt, men känns mindre utmanande givet naturligtvis att den starka vinstutvecklingen består och analytiker räknade vid månadsskiftet med fortsatt vinsttillväxt på över 25 procent under både tredje och fjärde kvartalet.
Inflationen i USA bjöd samtidigt på ett bakslag när Core PCE, Feds viktigaste inflationsmått, låg kvar på höga 3,3% i årstakt, långt över tvåprocentsmålet. Detta bidrog till att Fed-chefen Kevin Warshs tal i Jackson Hole fick stort intresse. Marknaden drog slutsatsen att Fed var berett att strama åt ytterligare och sannolikheten för en räntehöjning i september steg från omkring 35% till närmare 60%. Samtidigt stärkte Warsh Feds trovärdighet genom att tydligt markera att 2%-målet fortsatt är högsta prioritet och inte ska kompromissas bort. Den amerikanska 30-årsräntan fortsätter samtidigt att oroa och nådde under augusti 5,34%, den högsta nivån sedan 2007, efter en snabb uppgång driven av bland annat Iran-konflikten, inflationsoro och USA:s växande skuldproblem. Aktiemarknaden hade hittills haft fokus på annat, men fortsatta ränteuppgångar riskerar att ändra den bilden och innebär dessutom allt högre räntekostnader för den amerikanska statens finansiering av statsskulden
Närmaste framtiden
Kortsiktigt kommer marknaden att styras av den osäkra geopolitiska situationen i Mellanöstern samt inflations-, konjunktur- och ränteutvecklingen. Vi vill trots detta understryka att vår relativt positiva syn på börsen kvarstår i det längre perspektivet. Värderingar ser attraktiva ut på många håll och lyckas vi avvärja hoten om inflation och recession ser vi en hel del köpvärda bolag.
Liknande artiklar
MånadsbrevJuli – Stor volatilitet och AI i fokus i juli
MånadsbrevJuni – Små börsförändringar till slut
Månadsbrev