Månadsbrev februari – Motståndskraftiga börser överraskar

Efter ett dystert 2022 har globala börser fått revansch och inlett 2023 med överraskande optimism. Även februari började starkt, men avslutades lite svagare.

Världsindex är ner med drygt 2% i lokal valuta.

Morningstar – ”Årets bästa fond”
Vi vill uppmärksamma våra läsare på att två av Cicero´s fonder, Aktiespararna Direktavkastning och Cicero Hållbar Mix är nominerade till bästa fond 2022 i sina respektive kategorier hos Morningstar. Stort grattis till förvaltningsteamet.

Marknaden
När februari snart avslutas har cirka halva den globala börsnedgången från förra året återtagits. På flera håll motsvararar börsutvecklingen hittills i år en normal årsavkastning. Förra årets pessimism tycks ha dämpats trots förnyad oro kring inflationen, kommande räntehöjningar och fortsatt växande geopolitisk oro. Den senaste tidens makrostatistik vittnar dock om att ekonomierna fortsätter att påvisa hyfsad motståndskraft för tillväxten. Hittills i år har t ex Stockholmsbörsen (OMXS30) stigit hela 10%, Europabörsen (Euro Stoxx 50) 11% och USA-börserna mellan 5-10% (S&P 500 respektive Nasdaq). Samtidigt prisas allt fler räntehöjningar in och sista veckan i februari steg marknadens förväntningar på Fed till en ny högsta nivå om 5,4% att jämföra med dagens styrränta på 4,75%. Sedan mitten av januari har USA:s 10-åriga statsränta stigit ca 60 räntepunkter och ligger nu strax under 4%. Samtidigt är kurvan mer inverterad än på mycket länge. På kort sikt kan man konstatera att utmaningarna består, men börserna vill för närvarande se bortom det. Sannolikt tänker man att det finns en eller två räntehöjningar kvar, men att det värsta är bakom oss.

Månaden har bjudit på negativa inflationsöverraskningar både i USA, Europa och Sverige. Visserligen är trenden fallande, men det går långsammare än vad marknaden har väntat sig. Detta har bidragit till ovanstående ränteutveckling men, som sagt, i nuläget inte påverkat världens börser i nämnvärd utsträckning.

Närmaste framtiden
Kortsiktigt kommer marknaden att styras av det osäkra geopolitiska läget i Ukraina och inflations- och ränteutvecklingen. Vi vill understryka att vår relativt positiva syn på börsen kvarstår i det längre perspektivet. Värderingar ser fortfarande attraktiva ut och lyckas vi avvärja hotet om recession ser vi en hel del köpvärda bolag.

Närmaste framtiden
Kortsiktigt kommer marknaden att styras av det osäkra geopolitiska läget i Ukraina och inflations- och ränteutvecklingen. Vi vill understryka att vår relativt positiva syn på börsen kvarstår i det längre perspektivet. Värderingar ser fortfarande attraktiva ut och lyckas vi avvärja hotet om recession ser vi en hel del köpvärda bolag.

Blandfonderna:
Cicero Hållbar Mix sjönk med 1,2% medan Cicero Yield steg med 0,3% under månaden. Index slutade -2,2% respektive -0,5% Fonderna gick därmed klart bättre än sina jämförelseindex.

Räntefonderna:
Cicero Nordic Corporate Bond slutade +1,6% under februari månad, Cicero Avkastning var +0,5% medan jämförelseindex var -1%.

Quesada Bond Opportunity steg med 1,7%.

Aktiefonderna:
Cicero Sverige slutade +1,2% i februari medan jämförelseindex var upp 1,6%.

Aktiespararna Småbolag Edge har haft en bra fondstart och under februari var fonden upp med 2,3% medan jämförelseindex var upp med 0,8%.

Cicero Offensiv Hållbar sjönk med 2,5%. Detta var något sämre än jämförelseindex som sjönk med 2,4%.

Cicero Global sjönk med 2,7%. Detta var något sämre än jämförelseindex som sjönk med 2,4%.

Quesada Vision steg med 1,1%. Detta var bättre än jämförelseindex som sjönk med 0,5%.

Peabfonden sjönk med 5,3%. Detta var något bättre än jämförelseindex som sjönk med 6,1%.

Indexfonderna:
Aktiespararna Direktavkastning steg med 0,3% vilket var i linje med jämförelseindex.

Aktiespararna Topp Sverige steg med 1,2% vilket var i linje med jämförelseindex.

USA-fonder
Cicero Optimum Fixed income var ner 4,6%

Cicero Optimum ESG Sector var ner 2%.

Dela artikeln

Tidigare nyheter

Veckobrev v.3 Amerikansk inflation får marknaden att pusta ut

Kika gärna in på App Store och ladda ner vår app. Du hittar nyheter, veckobrev och information om fonderna direkt ...

Läs mer

Veckobrev v.2 Fed väntar på mer bevis innan räntesänkning

Kika gärna in på App Store och ladda ner vår app. Du hittar nyheter, veckobrev och information om fonderna direkt ...

Läs mer

Månadsbrev December, Vinsthemtagningar inför årsskiftet

Under årets sista månad såg vi breda nedgångar på marknaderna, där exempelvis S&P 500 föll med 2% och europeiska Stoxx ...

Läs mer

Veckobrev v.1 Vad händer med räntorna i USA?

Kika gärna in på App Store och ladda ner vår app. Du hittar nyheter, veckobrev och information om fonderna direkt ...

Läs mer

Följ oss

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Få vårt nyhetsbrev varje vecka eller månad och NAV-mail direkt till din e-post.

Kontaktuppgifter

Riskinformation

Historisk avkastning är inte garanti för framtida avkastning. Det investerade beloppet kan såväl öka som minska i värde och det är inte säkert att hela det insatta kapitalet kan återfås.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Klicka i vad du önskar följa

Cicero Fonder AB kommer att använda dina kontaktuppgifter för att skicka ut information gällande bolaget och dess fonder. Vänligen godkänn vår hantering av dina personuppgifter:

Du kan när som helst ta bort dig från mailutskicket i dem mail du får, eller genom att kontakta oss på marknad@cicerofonder.se.

Information om hur vi behandlar dina personuppgifter finns i vår integritetspolicy.